Usuwanie zmian skórnych - Usuwanie zmian skórnych bez ryzyka powikłań

MEDserwis.pl > Usuwanie zmian skórnych >Usuwanie zmian skórnych bez ryzyka powikłań

Usuwanie zmian skórnych bez ryzyka powikłań

Przed podjęciem usuwania zmian skórnych konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Ocena jest trudna, ale coraz częściej udaje się wykryć znamiona niebezpieczne, zagrożone transformacją nowotworową, których szybkie usunięcie w bardzo wielu przypadkach uniemożliwia rozwój czerniaka - jednego z najbardziej złośliwych nowotworów.

Najbardziej popularne zmiany skórne - znamiona barwnikowe powszechnie nazywane pieprzykami, są wrodzonymi nieprawidłowościami skóry, ujawniającymi się w różnych okresach życia i ulegającym przeobrażeniom pod wpływem różnych czynników np: hormonalnych, promieniowania UV.

Tłuszczaki są to różnej wielkości guzki podskórnej tkanki tłuszczowej. Są ruchome w stosunku do podłoża. Często występują w wielu miejscach jednocześnie. Nie powodują zagrożenia onkologicznego, ale mogą rosnąć, powodować ucisk i dyskomfort.

Kaszaki to torbiele naskórkowe powstająca w wyniku zastoju wydzieliny w obrębie mieszków włosowych gruczołów łojowych. Lokalizacja jest bardzo różnorodna. Zmiany mogą być duże. Skóra jest zmieniona zapalnie, czasami na szczycie stwierdza się czop przypominający zaskórnik.

Leczenie:
Usuwając znamiona metodą chirurgiczną kierujemy się przede wszystkim względami medycznymi. Zabieg chirurgiczny usunięcia zmiany skórnej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, wyłączającym całkowicie dolegliwości bólowe.

Usuwamy znamiona mogące być przyczyną transformacji nowotworowej oraz takie, które są zlokalizowane w miejscach narażonych na częste urazy lub drażnienie co może doprowadzić do ich zezłośliwienia.

Usuwamy również znamiona tylko w celach kosmetycznych. Profilaktyczne usuwanie znamion nie niesie ze sobą żadnego ryzyka transformacji nowotworowej.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do odmiany znamienia najbezpieczniejszą metodą jego leczenia jest usunięcie chirurgiczne i wykonanie badania histologicznego oceniającego rodzaj zmian (np. oceniającego czy jest to zmiana nowotworowa, jakiego rodzaju i czy jest ona groźna i wymaga dalszej diagnostyki i leczenia).

Usuwanie zmian skórnych metodą laserową lub kriochirurgiczną uniemożliwia wykonanie badania histologicznego, dlatego lekarz musi mieć stuprocentową pewność co do rodzaju usuwanej zmiany. Ze znamion nie wolno pobierać wycinków do badania ze względu na niebezpieczeństwo ich zezłośliwienia.

Jeśli w obrębie znamienia barwnikowego pojawi się jakaś zmiana, należy bezzwłocznie zgłosić się do dermatologa. Zalecamy okresowe kontrolowanie zmian barwnikowych.

Usuwanie zmian skórnych - Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4898 [cc_f] => 520 )